Emocionalne reakcije na neplodnost
U suočavanju s neplodnošću parovi doživljavaju mnogo emocija, poput tuge, ljutnje i krivnje. Iako su ove emocije teške, i možda želite da što prije prođu, one imaju svoju ulogu. Stoga Vam svaka od njih može biti korisna – iako možda ne i ugodna – na Vašem putu ostvarivanja roditeljstva. Naime, uloga emocija je to da usmjere našu pažnju, energiju, misli i ponašanje na ono što je za nas u određenom trenutku najvažnije. Što bolje razumijemo emocije koje se javljaju kao reakcija na neplodnost, to bolje možemo pružiti podršku sebi i svome partneru ili partnerici.
Tuga
Tuga je među najvažnijim i najčešćim emocijama koje se javljaju kao reakcija na neplodnost i na gubitke koji se mogu dogoditi tijekom liječenja. Ona je težak osjećaj, i mnogi od nas je se pokušavaju riješiti kad se pojavi: na primjer, skrenuti si misli ili oraspoložiti se. Ako to na neko vrijeme i uspije, moguće je da Vas tuga iznenadi kao reakcija na neke naizgled male stvari koje Vas podsjećaju na neplodnost, odnosno na neostvarenu želju za djetetom.
Iako se ponekad bojimo tuge, ona je zapravo vrlo korisna emocija. Njezina je uloga usporiti nas kako bismo razmislili o tome što nam je zbilja važno, ili što bismo možda željeli promijeniti u životu nakon što se dogodi nešto loše. Zato tugu, samu po sebi, ne treba gledati kao loše raspoloženje, ili kao osjećaj kojeg treba ugasiti. Tuga nas potiče na to da posegnemo za pomoći i podrškom bitnih i bliskih ljudi. Time Vam tuga u procesu liječenja neplodnosti može pomoći da odaberete ono što je u određenoj fazi najbolje za Vas, i da za to zatražite potporu onih koji su Vam važni.
Ljutnja
Ljutnja je također jedan od čestih osjećaja koji se javljaju u procesu tugovanja zbog neplodnosti. Ova se emocija javlja kad se nešto ispriječi između nas i nečega što jako želimo, ili kad doživimo da stvari nisu onakve kakve bi trebale biti, odnosno kad smo izloženi nepravdi. Doista, nema pravde u tome tko lako ostvari roditeljstvo, a kome neplodnost to silno oteža. I sasvim je prirodno da Vas to ljuti.
Ljutnja je energična emocija koja Vam može dati motivaciju da se izborite za prava koja Vam pripadaju, te da očuvate vlastite granice. Na primjer, upravo Vam ljutnja može dati snage da se suprotstavite primarnom ginekologu koji ne doživljava Vaše brige oko plodnosti dovoljno ozbiljno, ili da se čvrsto postavite prema osobi koja Vas uporno ispituje o Vašim planovima za roditeljstvo, iako je se ta tema ne tiče.
Tjeskoba (anksioznost)
Tjeskoba je stanje emocionalne napetosti, mentalne zabrinutosti i tjelesne uznemirenosti. Ona se javlja kao pitanje „što ako…“ o budućnosti. Pritom predviđa negativne ishode i čini da se osjećamo uplašeno i uzrujano. Drugim riječima, ona se javlja kao reakcija na neizvjesnost. Budući da je proces ostvarivanja roditeljstva u neplodnosti prepun neizvjesnosti, i nažalost nema garancije da će njegov ishod biti uspješan, jasno je da je on za većinu parova prožet tjeskobom.
Tjeskoba je većini nas silno neugodan osjećaj, ali nas usmjerava na to da pokušamo spriječiti da se dogodi nešto što ne želimo. U liječenju neplodnosti ne možete sami utjecati na mnogo toga, pa time tjeskoba često nije korisna. Istovremeno, vjerojatno je upravo tjeskoba – odnosno njezin mentalni aspekt zabrinutosti – bila ta koja Vas je odvela liječniku kako biste provjerili je li sve u redu s Vašom plodnosti. Također, ona Vas možda potiče da se informirate o tome što sve možete poduzeti u liječenju neplodnosti i što na tom putu možete očekivati, kako biste smanjili neizvjesnost. Zato je određena količina tjeskobe korisna. Problem nastaje kad je tjeskoba prekomjerna i kad se s njom nastojimo nositi na načine koji zapravo ne pomažu.
Krivnja
Krivnja je, također, jedna od emocija s kojima se susrećete u svom suočavanju s neplodnosti. Krivnja je osjećaj koji nam kaže „da sam barem…“. Možda se pitate što bi bilo da ste ranije pokušali ostvariti roditeljstvo, ili prije otišli liječniku, ili da ste imali drugačije životne navike. Moguće je i da se pitate jeste li zbog nečega kažnjeni neplodnošću.
Krivnja je korisna u situacijama kada smo pogriješili u nečemu i možemo utjecati na nešto u budućnosti. Drugim riječima, ako smo krivi, to pretpostavlja da imamo mogućnost nekako popraviti situaciju – da imamo moć. Tako, na primjer, ona može biti korisna kada nepažnjom propustite važan termin kod liječnika, jer će Vas možda potaknuti da drugi puta o tome vodite više računa. Ipak, na neplodnost uglavnom ne možemo sami utjecati, i zato krivnja zbog same činjenice da ste neplodni nije korisna, niti realna.
Usamljenost
Usamljenost je jedna od emocija koje osjete mnoge osobe suočene s neplodnošću. Možda se osjećate kao da ne pripadate sasvim u svoje staro društvo otkad su mnogi Vaši prijatelji i prijateljice dobili djecu, a Vi još niste. Također, možda Vas usamljenima čini dojam da nitko zapravo ne razumije kroz što prolazite i koliko je to teško. Moguće je da se osjećate izdvojeno i od drugih parova koji se bore s neplodnošću time što od ranije imate spontano začete djece, ili što je uzrok Vaše neplodnosti jako specifičan.
U suštini usamljenosti je nedostatak smislenog osjećaja povezanosti s drugima, a to nam je kao socijalnim bićima vrlo stresno. Kao reakcija na stres socijalne izoliranosti, možda se nastojite zaštititi dodatnim povlačenjem od ljudi, a to produbljuje usamljenost. Zbog toga usamljenost treba shvatiti kao signal da trebamo potražiti ljude s kojima ćemo se osjetiti blisko i da pripadamo. To možete učiniti tako da se otvorite nekim ljudima u svojoj okolini, ili možete posegnuti za podrškom putem društvenih mreža.