Neplodnost je psihički teška i kad ste suočeni s njom samo u svoja četiri zida. Međutim, Vaša borba za roditeljstvo se zbiva u svijetu koji za težinu te borbe često nema dovoljno razumijevanja. Zato nije neobično ako Vam nošenje s reakcijama okoline na Vaše teškoće plodnosti uzrokuje veliki stres.
Ne biramo svoje osjećaje
Silina negativnih misli i neugodnih emocija koje osjetite čak i prema sebi ili najbližim parovima koji su ostvarili trudnoću ili roditeljstvo, može Vas iznenaditi. Na primjer, može Vam se javljati osjećaj ljutnje, bijesa, pa čak i mržnje. Možda se zateknete u zamišljanju da tim osobama govorite da ne zaslužuju svoje dijete i da ih ne želite nikada više vidjeti.
Ako vam se javljaju takve misli i osjećaji – što se ponekad događa mnogim ljudima koji žive s neplodnošću – one Vam mogu pobuditi osjećaj krivnje i srama, ili se možete pitati kakva ste to osoba. Važno je da se podsjetite da ne možemo birati svoje osjećaje, nego samo to kako se povodom njih ponašamo. Ovi osjećaji ne govore ništa o Vama kao osobi, o Vašem karakteru ili ljubavi prema bližnjima. Oni naprosto služe kao signal da je tema neplodnosti Vama važna i osjetljiva – a to je sasvim razumljivo.
Nošenje sa zavišću
Zavist je osjećaj kojeg je teško izbjeći dok se borite s neplodnošću. Možete osjećati zavist prema drugim parovima, jer oni imaju ono za čime Vi čeznete: ostvarili su roditeljstvo. Zbog ove neostvarene želje može Vam biti teško osjetiti sreću i radost kad čujete da neka Vaša bliska osoba očekuje bebu, iako biste se tome inače iskreno veselili. Možda u takvim situacijama pokušate zatomiti zavist, ali to nije uvijek lako. Naime, koliko god racionalno bili svjesni toga da tuđa sreća ne kvari Vaše šanse, to neće nužno umanjiti Vaš osjećaj zavisti. Jer činjenica ostaje: želite ono što drugi imaju – bebu – i ne možete prestati to željeti. Zato je važno da ne osuđujete, posramljujete ili krivite sebe ako osjećate zavist, pa i prema najbližima.
Zavist može biti posebno izrazita (kao i zamjeranje i ljutnja koji je prate) kad Vam se čini da je situacija nepravedna: žene koje su ostale trudne „slučajno“, trudnice koje se žale da loše spavaju jer ih beba rita, parovi kojima je medicinski potpomognuta oplodnja uspjela od prvog pokušaja. Inače smo u životu naučili vjerovati da, ako se jako potrudimo da ostvarimo neku svoju želju, vjerojatno ćemo u tome i uspjeti. Ili u najmanju ruku, da nas neće preteći netko kome nije toliko stalo. Ovakve situacije podsjećaju na to koliko je raspodjela plodnosti i neplodnosti slučajna, van Vaše kontrole, pa i van uobičajenih pravila pravednosti. Suočavati se s time, i to u puno različitih situacija, naravno da je jako bolno.
Izbjegavanje i isključenost
Nije neobično ako izbjegavate događaje i okupljanja koja bi Vas mogla uzrujati jer na njima ima male djece, trudnica ili puno parova koji bi mogli objaviti da su u drugom stanju. Zbog izbjegavanja se možda osjećate podvojeno. S jedne strane, uhvati Vas muka od same pomisli da idete na krstitke, jer se bojite da bi Vas mogle preplaviti emocije, i da će Vam možda trebati nekoliko dana da dođete sebi. Istovremeno, možda osjećate žaljenje što nećete prisustvovati važnom događaju u životu Vaših bliskih ljudi, pa se pokušavate nagovoriti da ipak idete.
Neplodnost Vam možda izaziva i osjećaj isključenosti. On može biti posljedica Vašeg izbjegavanje situacija u kojima će roditeljstvo biti u prvom planu, kao i nespretnih pokušaja drugih ljudi da Vas ne uzrujaju. Na primjer, možda su se neke prijateljice koje znaju da se borite s neplodnošću distancirale od Vas otkad su u drugom stanju. Isključenost iz „kluba roditelja“ možda Vam je teško izdržati na poslu, osobito ako radite u kolektivu u kojem se mnogo priča o trudnoćama ili djeci. Za razliku od privatnih okupljanja, na poslu možda ne možete izbjeći prisustvovati takvim razgovorima.
U nošenju sa situacijama koje Vam mogu izazvati osjećaje zavisti i zamjeranja, ili pak isključenosti, može Vam pomoći kombinacija različitih pristupa: otvorenog komuniciranja svojih potreba i izbjegavanja situacija koje bi Vas mogle nepotrebno uznemiriti.